Je každý med raw?

Od začátku jsme věděli, že chceme jít cestou inovací a nabídnout lidem něco malinko jiného než doteď. Kromě toho, že máme v rukávu špičkové akátové a lesní medy, rozhodli jsme se i pro řadu RAW. Trendy ve stravování jsou na vzestupu už dlouhá léta a mezi nimi i populární raw styl, který upřednostňuje potraviny upravované do 40°C. Jestli je u něčeho dobré jíst to za syrova, tak u medu. V nabídce produktů najdete naše oblíbence v balení 750 g – raw květový a raw pohankový.

Co dělá s medem teplo?

Každý jeden med, který v obchodě běžně koupíte, je tepelně upravený. Dělá se to tak odjakživa, tekutý se lépe plní do lahví, snáze se čistí a dobře se s ním manipuluje i u vás doma. Vyšší teplotou se totiž rozbíjí krystalická mřížka a med se stáva tekutým. Podle zákona je dovoleno med zahřívat na max. 50° – 55°C tak, aby se v něm nevytvořili nežádoucí enzymy HMF (hydroxymetylfurural). Tyto látky nejsou nijak škodlivé, ale naznačují, že se to s ohříváním přehnalo a med přišel o většinu svých léčivých látek. Běžně jsou na to všechny naše medy testovány

Je med od včelaře raw?

I kdybyste se jako včelař sebevíce snažili, málokdy by se vám povedlo vyprodukovat raw med. Tepelně neupravovat si můžou dovolit jenom ti včelaři, kteří vytáčí med z pláství přímo do lahví (to znamená ti nejmenší) nebo nádob, ze kterých ho potom plánují i konzumovat. Tím ale nedocílí dokonalé čistoty. Tepelně neopracovaný med je navíc tvrdý jako kámen. Jakmile ho vytočíte, ztuhne a bez toho aniž byste ho zahřáli ho můžete začít akorát tak bagrovat. Žádné nalévání do sklenic se nekoná.

Jak to děláme my?

Tady jsme narazili na technický oříšek. Jak dostat tvrdý med bez tepelné úpravy z velkých sudů od včelařů do lahví u nás ve výrobě a dokonce ho u toho i očistit a zbavit zbytků pláství? Jednoduše ho udržujeme v pokojové teplotě (až 3 týdny) a jednou za určitou dobu se ve velké kádi promíchá a čistí speciálními lopatkami. Do lahví ho potom plníme (nebo lépe řečeno tlačíme) kovovými šneky a pak putuje rovnou k vám na stůl. Právě z důvodu technické náročnosti dokážeme zpracovat pouze 30 lahví denně. Stojí nám to za to. Med si uchovává více léčivých látek a chutná božsky. Musíte to zkusit!

Kde koupíte med APIMEL